T. GAŠPAR: V rámci akcie daniarov a prokuratúry padnú aj obvinenia

17.09.2015 Bratislava

Bratislava 17. septembra (TASR) – Finančná správa v spolupráci s políciou a prokuratúrou začala dnes v dopoludňajších hodinách novú kontrolnú akciu Čierny motýľ dva. Pred podávaním priznaní k dani z pridanej hodnoty (DPH) a kontrolných výkazov sa zameria na kontrolu uplatňovania si fiktívnej dane z pridanej hodnoty (DPH) z podozrivých hotovostných transakcií. Avizoval to na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii Finančnej správy (FS) SR, Policajného zboru SR a Generálnej prokuratúry SR prezident FS František Imrecze.

"Naším cieľom je urobiť akciu v čo najväčšej miere ešte do 25. 9., aby sme odradili podvodníkov od toho, aby si uplatnili fiktívne dane na vstupe. Predpokladáme, že to majú v pláne urobiť. Na kontrolnej akcii budeme opätovne, tak ako doteraz, spolupracovať s krajskými zložkami polície a generálnej prokuratúry," povedal Imrecze. Odvolal sa na vysoké sumy, ktoré sa v posledných kontrolovaných obdobiach objavili na kontrolných výkazoch.

Úlohou polície v spoločných tímoch je, ako priblížil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, zabezpečiť predvádzanie kontrolovaných osôb. "Už dnes môžeme konštatovať, že v prípade týchto osôb je tu podozrenie zo spáchania trestnej činnosti. Snažíme sa vypátrať aj osoby, ktoré neboli pre finančnú správu kontaktné. Pokiaľ budú zhromaždené doklady na vznesenie obvinenia, tak sa tak stane ešte dnešný deň," avizoval Gašpar. Ide, ako povedal, o využitie právomocí, ktoré má policajný zbor v boji proti daňovým podvodom.

Akcia sa začala na všetkých krajských riaditeľstvách PZ SR. Námestník Generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky doplnil, že Daňová kobra sa nezameriava len na ekonomickú trestnú činnosť, ktorá smeruje proti štátnemu rozpočtu a ekonomickým záujmom SR.

"Zaoberáme sa aj konaním, ktoré umožňuje páchať túto trestnú činnosť, alebo ho zahladzovať. Spočíva aj v špekulatívnych prevodoch obchodných podielov z jednej firmy na druhú, v ničení daňových dokladov, v nespolupráci s finančnou správou a príslušníkmi policajného zboru," povedal Šufliarsky. Ako avizoval, aj takéto konanie budú prokurátori v súčinnosti s finančnou správou a políciou dôsledne posudzovať a vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť u takých osôb. "Budeme prísne posudzovať aj vedomú, úmyselnú nespoluprácu alebo marenie objasňovania daňovej povinnosti," podčiarkol šéf trestného odboru GP SR.

Jeden z prípadov pod pracovným názvom Pastier sa operatívnym spôsobom rozpracovával už koncom roku 2014. Ide o typ podvodu na anonymnom riadku B3 kontrolného výkazu, kedy traja páchatelia organizovali svoju trestnú činnosť pomocou viacerých daňových subjektov. Snažili sa ovplyvniť svoju daňovú povinnosť preukazovaním fiktívnych nákupov. Koordinovali vytváranie fiktívnych dokladov medzi viacerými za účelom zníženia vlastnej daňovej povinnosti.

Trestná činnosť sa diala na území Prešovského kraja a doteraz vyčíslená škoda je 400.000 eur. V tomto roku 6. februára za začalo trestné stíhanie vo veci podozrenia z trestného činu krátenia dane a poistného. V rámci dokazovania sa využili viaceré dôkazné prostriedky, vrátane odpočúvania. Polícia operatívne pri vyšetrovaní prípadu spolupracovala s Finančnou správou v Banskej Bystrici. Je to podľa Gašpara potvrdením snahy PZ SR otvoriť boj s daňovými podvodmi na krajskej úrovni. Pracovne ide o druhú úroveň daňovej kobry. V tomto roku 10. septembra bola vykonaná zaisťovacia akcia Pastier, v rámci ktorej príslušníci PZ SR v spolupráci s Finančnou správou zaistili účtovné doklady. V rámci nej sa vykonalo 11 domových prehliadok, 8 prehliadok iných priestorov, z toho išlo o štyri motorové vozidlá a štyri nebytové priestory. Zaistili sa nosiče elektronických dát – tablety, registračné pokladnice, pečiatky. Do akcie bolo zapojených 104 policajtov.
 

Vyberte región

mark